Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Wyobraź sobie taką sytuację: wracasz zmęczona do domu po całym dniu w pracy, a na dworze tak wieje i pada, że po powrocie wyrzucasz zmaltretowany parasol prosto do śmietnika.
Nietrudno, prawda? Czy może być na to kiepskie samopoczucie lepsze lekarstwo, niż gorąca, aromatyczna kąpiel w wannie z hydromasażem? Oczywiście, że nie. Napełniasz zbiornik wodą, wlewasz pachnący płyn do kąpieli, zapalasz świece i zanurzasz się w wodzie z pianą. Włączasz system hydromasażu i … z dysz wypływają czarne kawałki brudu, a w łazience zaczyna unosić się gryzący zapach. Nigdy więcej? W tym artykule dowiesz się, jak sprawić, by ten czar nie prysnął.
Masaż wodny ma właściwości lecznicze (poprawia krążenie krwi, a także działa korzystnie na skórę) i relaksacyjne (poprawia samopoczucie, pobudza i usuwa zmęczenie), jednak może nas także narazić na styczność z licznymi bakteriami i grzybami. W jaki sposób? Tradycyjne wanny z hydromasażem składają się z systemu pomp, dysz i rur, które dostarczają do zbiornika wodę pod ciśnieniem. W miejscach tych, w miarę użytkowania, gromadzą się bakterie i osady, które z czasem mogą powodować zanieczyszczenie wody i nieprzyjemny zapach. W przewodach zbierają się również resztki mydła i płynów do kąpieli, a także kamień. Taka mieszanka jest dla naszego zdrowia niezwykle niebezpieczna, dlatego warto wiedzieć, sobie z nią radzić.
Dezynfekcję wanny powinno się przeprowadzać raz na sześć do ośmiu kąpieli, przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zaś służy nam ona także do tradycyjnej kąpieli z użyciem mydła, powinno się to robić po każdym użyciu. Nie wolno używać środków żrących, a jedynie przeznaczone specjalnie do tego celu, np. SU004 marki Koło czy płynu HG. Nie uszkadzają one elementów systemu i są proste w użyciu: do wanny bez automatycznego systemu czyszczenia należy wlać preparat (w ilości podanej przez producenta), napełnić ją gorącą wodą i włączyć funkcję masażu, zaś w systemach posiadających to udogodnienie wystarczy wlać środek i postępować zgodnie z instrukcją. Preparaty do czyszczenia eliminują przykry zapach, zabijają bakterie, usuwają kamień oraz osady z mydła nie dopuszczając tym samym do zatykania przewodów wewnątrz wanny.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz